Připravit, pozor, teď!

Tak a nadešel čas, je vyznačeno území a ohraničeny překážky, můžeme tedy robota zapnout. Každý je vybaven LCD displejem a různým počtem tlačítek, většinou start pro zahájení programu, stop pro okamžité zastavení, kurzorovými šipkami, případně dalšími tlačítky.

Modely Bosch, Gardena a Husqvarna mají navíc numerickou klávesnici, což je velmi užitečný prvek výbavy. Většina robotů totiž při zapnutí vyžaduje zadat PIN kód (z bezpečnostních důvodů kvůli odcizení přístroje) a když ho volíme kurzorem a každou číslici potvrzujeme zvlášť, je to zdlouhavé. Samotné sekačky (kromě modelů Robomow, AL–KO a Bosch) jsou navíc vybaveny alarmem, který se stará o jejich vlastní bezpečnost.

Robota lze naprogramovat, aby sekal s pravidelností třeba dvakrát týdně a my se o jeho činnost nemuseli starat. Jenže, co když zrovna začne pršet? Každý zahrádkář ví, že mokrá tráva se blbě seká a sofistikovanější roboti, jsou vybaveny dešťovým senzorem, díky kterému poznají, že se mají jet schovat.

Jednoduché a opravdu rychlé nastavení výšky sečení, snadno dostupným otočným ovladačem je součástí výbavy jen některých sekaček, konkrétně Bosch, Gardena, Husqvarna a Worx. Model Ambrogio, je v tomto směru nejméně praktický, protože ho musíme zvednout vzhůru nohama, šroubovákem uvolnit žací čepel a tu pak ručně nastavit do požadované výšky.